Recenze: Harry Potter a hormony útočí!

9. 08. 2009 20:00:00
Pošesté se setkáváme s kouzelnickým učněm a jeho přáteli a protivníky, po druhé v režii Davida Yatese a poprvé pochopíme význam slov nastavovaná kaše.
Brumbál sehraje duležitou roli...Brumbál sehraje duležitou roli...zdroj: internet

V Bradavicích už nikdy nebude tak bezpečno, jak tomu bylo dříve. Harry Potter dostává zásadní informace o dětství pána zla Voldemorta, respektive Toma Riddlea, od ředitele bradavické školy Brumbála. Profesor Snape získává místo učitele obrany proti černé magii. Jeho místo, tedy učitele lektvarů obsadí Horácio Křiklan, který v hlavě nese jednu důležitou vzpomínku, po které i Brumbál bude chytřejší. Ron předvádí své brankářské umění v zápase famfrpálu, a to možná i díky zamilované? Hermiony. Ono těch zamilovaných je daleko víc.

Film o filmu

Režisér David Yates (má na starosti i předchozí díl série) vsadil na zábavu, muckání, temnotu i strašení. Do šestého pokračování vlastně zapojil vše. Ono aby ne! Délka 153 minut se musí nějak zaplnit. Těžko říct, proč byl Yatesovi určen i rozdvojený poslední sedmý díl Harryho Pottera. Pokud tedy neuvažujete jako producenti a nebudete oponovat, že tržby mluví za vše. Kritizovat by se měl vlastně spíš scenárista, navrátivší se Steve Kloves, který „vyházel“ několik stránek knihy, a nahradil je zřejmě pro dospívajícího diváka zábavnějším flirtováním.

Celý film doprovází tajemná hudba, stejně jako u Fénixova řádu, Nicholase Hoopera, který ač se snaží, jak může, na Johna Williamse nemá, a proto neočekávejte žádné významné hudební motivy (použil víceméně ty samé, jako u předešlého dílu), které byste si ještě po skončení filmu pobrukovali. Nejen proto Hooper uvolnil místo pro skladatele posledního dílu série. Šeptá se o Johnu Williamsovi (autor hudby prvních třech filmů), ale oficiálně jméno skladatele závěrečného dílu nebylo oznámeno.

Co se týká hlavního hereckého tria mladých, nejvíce překvapí Hermiona v podání Emmy Watson. Od známého diblíkování a šprtání se změnila v chytrou mladou slečnu (napsal bych labuť, ale tou už byla v Ohnivém poháru), kterou samozřejmě trápí láska, žárlivost a problémy kamarádů. Daniel Radcliffe v roli Harryho bohužel nemůže nabídnout nic nového. Snad jen na chvíli mě dokázal zaujmout, to když si dal kouzelný lektvar Štěstí, a působil, řekněme slušně, zkouřeně. Ron alias Rupert Grint hraje ze zmíněné trojky stále nejlíp, a díky bohu, větší prostor byl věnován jeho komediálnímu talentu.

Máte-li v oblibě Brumbála (Michael Gambon) oblíbíte si ho ještě více. V tomto díle naprosto naplňuje představu moudrého a uvolněného starce. Nováček Horácio Křikloun v podání vynikajícího Jima Broadbenta rozesměje nejednoho diváka, a to má Křikloun v rukávu i taková esa jako v tělování se do různých podob nábytku. Alan Rickman jako profesor Snape dostal velmi málo prostoru na to, aby dokázal někoho vystrašit víc než by bylo zdrávo.

Jedna nemalá věc čeká diváka, který čeká na vysvětlení, co a kdo je vlastně princ dvojí krve. Divák se vysvětlení dočká, ale jen tak mezi řečí. Na film, který má v názvu tyto samotná slova, je to hodně málo... Odečtete-li zadrhávající první půlku filmu, oceníte úvodní akční scénu plus pár scén lekacích, Harry Potter a Princ dvojí krve se řadí za třetí díl série, Vězně z Azkabanu. A 70 % je myslím velmi hezké hodnocení vhodné na nějaké pěkné muckání.

P.S.: To, o co jde producentům vždy nejvíc, se splnilo. V České republice se Harry Potter a Princ dvojí krve může pochlubit největší návštěvnosti za první víkend, přesně se jedná o 172 266 diváků a necelých 22 miliónů korun, na druhé místo tak odsunul poslední díl série o pánovi prstenů Návrat krále s počtem 149 095 diváků. Celosvětově (světová premiéra proběhla 16. července) film již stihl utržit 760 miliónů dolarů.

Článek vznikl pro: www.dejffik.blogspot.com

Autor: David Hanuš | neděle 9.8.2009 20:00 | karma článku: 15.26 | přečteno: 3822x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Sting – Fields of gold

Gordon Matthew Thomas Sumner známý spíš pod svým uměleckým jménem Sting, je anglický hudebník a občasný herec z Newcastle upon Tyne.

21.2.2019 v 7:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 |

Karel Sýkora

Daniel Saadon – Doufám

Název songu je – „Doufám“. Naděje je optimistický stav mysli, který je založen na očekávání kladných výsledků s ohledem na události a okolnosti v životě člověka nebo na celém světě.

20.2.2019 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 |

David Hrbek

Vostřílenej Žižka

Mirek Žáček umřel, řekla maminka, když dotelefonovala. Seděli jsme zrovna v restauraci Lunapark v Mariánských lázních.

20.2.2019 v 15:12 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 646 | Diskuse

Karel Sýkora

Vyšel nový evangelický kancionál „Hrad přepevný“

Kancionál je soubor duchovních písní určených pro křesťanskou bohoslužbu a soukromou modlitbu. Kancionály se v Evropě objevují ojediněle již od středověku, velký nárůst jejich počtu přinesla reformace v 16. století.

20.2.2019 v 6:44 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 143 |

Karel Sýkora

Marek Eben – Jak si udržet hezké manželství

Marek Eben je český herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák. Markéta Fišerová je česká herečka. V roce 1986 těžce onemocněla a skončila na invalidním vozíku. Jejím manželem je Marek Eben.

19.2.2019 v 19:38 | Karma článku: 26.20 | Přečteno: 941 |
Počet článků 106 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3779
písář o filmu, hudbě, médiích, zážitcích

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz